Początek strony - wynajem mieszkania w centrum Łodzi Lokalizacja - wynajem mieszkania w centrum Łodzi Galeria zdjęć - wynajem mieszkania w centrum Łodzi O mieście Łodzi - wynajem mieszkania w centrum Łodzi
Kontakt - wynajem mieszkania w centrum Łodzi
   


Łódź przez wiele lat funkcjonowała w powszechnej wyobraźni jako miasto fabryk i szarej codzienności. Niewiele osób dostrzegało jej walory architektoniczne, krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe.

Niepowtarzalne dziedzictwo materialne dzisiejszej Łodzi jest następstwem wielokulturowej, niebanalnej historii. Przez dziesiątki lat przeplatały się tutaj kultury: polska, żydowska, niemiecka i rosyjska . Dziś możemy podziwiać materialne dowody ich bytności w "Ziemi Obiecanej" , które nadają miastu niepowtarzalny charakter.

Unikalne w skali kraju są zespoły rezydencjonalo - przemysłowe .
Dwa z nich znajdują się na terenie tzw. "Księżego Młyna" i zostały wzniesione przez przemysłowca - Karola Wilhelma Scheiblera. Kolejny, usytuowany jest w centrum miasta i niegdyś należał do konkurencyjnego fabrykanta - Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Obecnie jest tam centrum kulturalno - rozrywkowe Manufaktura. Na zespół składały się budynki fabryczne, domy dla zatrudnionych robotników oraz okazała siedziba właściciela. Jednak jak przystało na "Polski Manchester", bo tak często określa się Łódź, nie są to jedyne zachowane przykłady XIX - wiecznej architektury przemysłowej.

Gdy niewielkie przedsiębiorstwa pionierów łódzkiego przemysłu, zaczęły przeobrażać się w imponujące fortuny, równocześnie powstawały ich okazałe siedziby. W Łodzi znajduje się około 200 willi i pałaców. Odwiedzając miasto nie można pominąć jego symbolu - Pałacu Poznańskiego obecnie siedziby Muzeum Historii Miasta Łodzi. Warto także odwiedzić inne pałace wybudowane przez synów tego fabrykanta. Budynki te obecnie zajmuje Akademia Muzyczna oraz Muzeum Sztuki, w którym można podziwiać najstarszą w Polsce kolekcję sztuki nowoczesnej. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna mieści się w dawnym pałacu Oskara Kohna, natomiast Miejska Galeria Sztuki na swą siedzibę wybrała najpiękniejszą wille secesyjną, niegdyś będącą własnością Leopolda Kindermanna.

Wspominając o wielokulturowej przeszłości miasta nie sposób pominąć zabytków sakralnych. Społeczność żydowska niegdyś licznie zamieszkująca Łódź, wzniosła cztery okazałe synagogi, które bezpowrotnie zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Jedynym świadkiem tamtych tragicznych wydarzeń jest ukryta w podwórzu, niewielka synagoga przy ul. Rewolucji 1905 (nr 28). Warto poświęcić chwilę uwagi cerkwi p.w. św. Aleksandra Newskiego (ul. Kilińskiego 54) czy ewangelicko - augsburskiej świątyni p.w. św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283), która dzięki znakomitej akustyce gości koncerty organizowane przez Filharmonię Łódzką. Nieopodal usytuowana jest archikatedra p.w. św. Stanisława Kostki (pl. Archikatedralny) z dominującą nad tą częścią miasta 100 metrową wieżą.

W Łodzi znajduje się także największa w Europie nekropolia żydowska (ul. Bracka). Pierwszy cmentarz tego wyznania powstał przy ulicy przekornie nazywanej Wesołą, jednak nie dotrwał do dzisiejszych czasów. Nowy cmentarz utworzono w 1892 r. Obecnie zajmuje powierzchnię 41 ha, znajduje się tam 180 000 grobów, 65 000 macew. Spoczywają tam m.in. łódzcy przemysłowcy: Poznańscy, Silbersteinowie, Prussakowie, Stillerowie, Jarocińscy oraz rodzice Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina. Rozległy obszar zajmuje pole gettowe gdzie pochowano ofiary Litzmannstadt Getto.

Stary Cmentarz - katolicki, ewangelicki i prawosławny (ul. Ogrodowa), powstał w latach 1855-1858. Pochowano tam osoby które przyczyniły się do rozwoju medycyny, kultury i nauki w Łodzi oraz wielkich fabrykantów: Biedermannów, Grohmannów, Geyerów, Kindermannów. Nad obszarem góruje wybudowana w neogotyckim stylu, okazała kaplica - grobowiec rodziny Scheiblerów.

Będąc w Łodzi warto odwiedzić jedyne w Polsce Centralne Muzeum Włókiennictwa i Muzeum Kinematografii. Ciekawe zbiory prezentują także Muzeum Archeologiczno - Etnograficzne oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych wraz z oddziałem Radogoszcz, powstałym na terenie dawnego obozu hitlerowskiego.
Na obszarze miasta znajdują się 33 parki z których 11 jest wpisanych do rejestru zabytków. W niedalekiej odległości od centrum usytuowany jest największy w mieście, liczący sobie 300 ha - tzw. Park na Zdrowiu. Na jego terenie w 1930 r. utworzono pierwszy w Polsce miejski rezerwat przyrody - Polesie Konstantynowskie. Należy również wybrać się do pobliskiego ogrodu botanicznego. Zgromadzona tam kolekcja obejmuje około 3 500 gatunków oraz odmian roślin.

Łagiewniki największy miejski las w Europie. Zajmuje powierzchnię ponad 1200 ha. Na jego terenie można podziwiać barokowy klasztor franciszkanów oraz najstarsze zabytki miasta: dwie drewniane kaplice z 1676 r. i z 1703 r. W jego centrum utworzono rezerwat przyrody, natomiast całość jest częścią Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Pobliskie stawy w Arturówku są popularnym miejscem letniego wypoczynku łodzian. Zwolennicy kąpieli słonecznych mogą ich zażywać na niewielkiej plaży, natomiast miłośnicy aktywnych form rekreacji wypożyczyć kajak, łódkę lub rower wodny.

Opis zaczerpnięty ze strony www.lodz.pl, do której lektury gorąco zachęcamy.

   

Początek  |  Lokalizacja  |  Galeria zdjęć  |  Kontakt  |  O mieście Łodzi  |

Copyright 2010 Rimi.pl - Profesjonalne projekty graficzne i internetowe